Funcţionarii Primăriei Arad, forţaţi să respecte legea: preţul gigacaloriei intră în dezbatere publică!
16.02.12 de O.T.
Mişcarea Arădeană a forţat autorităţile locale să accepte o dezbatere publică pe marginea proiectului de hotărâre privind reducerea preţului gigacaloriei iniţiat de consilierii locali Claudiu Cristea şi Camelia Răsunoiu. „Pe 24 ianuarie, societatea civilă arădeană a iniţiat un proiect de hotărâre prin care se acorda un preţ corect al căldurii livrate populaţiei. Nici până astăzi (n.r. – miercuri), proiectul nu a intrat la transparenţă publică, Primăria pronunţându-se într-o adresă oficială pentru chestiuni care nu ţin de prerogativele sale. Astfel, administraţia Falcă-PDL săvârşeşte un abuz în serviciu, din motive necunoscute public”, a declarat Claudiu Cristea, preşedintele Mişcării Arădene, într-o conferinţă de presă desfăşurată miercuri.
La aşa preţ arădenii ar trebui să câştige 4000 de lei/lună! „Principiile demersului nostru sunt susţinute şi de către un document intern recent al CET, care vorbeşte de stabilirea unui preţ al facturii la încălzire la 10% din bugetul lunar al unei familii. În actualele condiţii de preţ stabilite de Primărie, venitul minim ar trebui să situeze la 3.994 RON/lună!”, a arătat Cristea.
Acesta a ameninţat că, dacă până astăzi, 15 februarie 2012, la ora 17, „proiectul nu se regăseşte la transparenţă publică, la prima oră din 16 februarie vom sesiza Parchetul pentru comiterea infracţiunii de «abuz în serviciu contra intereselor publice» (art.248 din Codul Penal)”.
Au scăpat „la mustaţă” de o plângere penală
Ca un făcut, Primăria a anunţat, la puţin timp după conferinţa de presă a lui Claudiu Cristea, organizarea unei dezbateri publice pe temă, responsabilii cu ţinutul „la dospit” a proiectului scăpând astfel de o plângerea penală. Dezbaterea a fost programată să se desfăşoare luni, 20 februarie, de la orele 15, în sala 60 a Palatului Administrativ, având ca temă proiectul de hotărâre privind aprobarea preţului local al energiei termice facturate populaţiei – iniţiativa consilierilor locali Cristea Claudiu şi Răsunoiu Camelia. „Cetăţenii ne-au asigurat susţinerea lor pentru proiect încă de la lansarea acestuia în atenţia publică şi ca urmare lansăm tuturor arădenilor invitaţia de a sprijini soluţia noastră prin semnarea tabelelor de susţinere”, a mai precizat Claudiu Cristea.
Nu judecati fara sa stiti despre ce este vorba. Nu aruncati piatra din rautate gratuita.sau sunteti platiti pentru asta?! atunci va sugerez sa va gasiti de lucru alegerile din iunie cand postacii platiti din bani publici vor fi amintire. Lupta Claudiu, lupta pentru noi si da cu boii astia e pamant! ca ai sustinerea noastra, a aradenilor. destul cu hotia, traiasca Romania
no name - la 16 02 2012 ora 14:46
@bai cristea mare dreptate ai....
@ Radu - la 16 02 2012 ora 12:42
Iulia ai perfecta dreptate, el e politician are interesele lui,nu il doare de oameni ,ca se erijeaza el aparator hai sa fim seriosi.El nu reprezinta nici o socitate civila......
iulia - la 16 02 2012 ora 12:00
Nu va faceti iluzii. Strategiile facute doar pe hirtie sint bune dar nu inseamna ca sint si adevarate sau ca pot fi puse in practica. Dupa alegeri, daca d-l Cristea va fi in situatia de a hotari ceva , sint convinsa ca va spune ca ,,trebuie analizat'' si ''ca nu se poate'', dar acum stie precis ca se poate. La revedere.
horor scop - la 16 02 2012 ora 11:21
trepadusii si lacheii pdl din primarie incep sa-si dea seama ca vor da socoteal in iunie 2012,si poate vor umple puscariile alaturi de falca,iotcu securici si altii,acum se lasa mai moale,doar-doar vor scapa!?
nina - la 16 02 2012 ora 11:08
Jos falca Jos pd! asta vrem toti
--- - la 16 02 2012 ora 10:38
Claudiu Cristea nu este un politician, el este reprezentantul societatii civile si se zbate sa scoata societatea aradeana din marasmul in care a fost aruncat de actuala clasa politica. El nu are nici o legatura cu hotiile, Prin Miscarea Aradeana se pregateste generatia viitoare de lideri ce vor conduce acest oras, persoane pentru care cuvintele spaga sau ,,nu se poate" nu exista in mentalitate. felicitari Claudiu Cristea, felicitari Miscarea Aradeana pt. consecventa cu care va luptati pentru ara
UN MISCATOR... - la 16 02 2012 ora 10:10
MA RARES ESTI TU RATACIT LA MINTE.....CA SI CRISTEA CAND NU E BAUT.....
Rares D. - la 16 02 2012 ora 9:27
A iesit, artileria de improscat cu noroi a PDL-ului la atac!? Cine credeti ca va crede aceste aberatii?
Domnule Cristea, continuati asa, nu va lasati. ,,Astia,, ce va critica este doar UNUL ratacit prin sediul PDL!!!
Ciolan... - la 16 02 2012 ora 9:22
NO BINE SE PREGATESTE SI EL DE ALEGERI VREA SI EL LA CIOLAN.....CA DOAR E POLITICIAN NU CE SE DA EL....
Conform Clubului Român de Presă, se pot prelua texte din conţinutul articolelor în scop de informare sau pentru revista presei, în limita a 500 de caractere. În acest caz, OBLIGATORIU se va menţiona sursa www.newsar.ro sau NEWS-AR. Reproducerea neautorizată a textelor sau imaginilor de pe acest site cu încălcarea acestor norme este interzisă fără a avea un acord scris din partea REDACŢIEI şi se va soluţiona în instantele de judecată.
REDACTIA: Editorialişti/comentatori: Horia Medeleanu, Ovidiu Balint, Eva Iova, Romulus Dubăț, Dani Rockhoff, Teofil Grădinaru, Gelu Boci, Adela Cristea, Orlando Toader, Adi Dumitru, Călin Ghinaciu, Cristian Sîrb, Basil MureÅŸan, Cristian Videscu, Florin Covalciuc * Redactori şefi: Diana Rotar, Orlando Toader * Redactori/corespondenți: Alexandra Nădăban, Pavel Sinka, Georgiana Țentea, Cristian Moț, Ioan Alexandru Ardelean * Reporteri speciali: Felicia R. Gheorghe, Lucian Valeriu. * DTP: Diana Borod, Sorin Szabo
Responsabilitatea juridică pentru conținutul articolelor aparține autorilor. De asemenea, în cazul informațiilor
preluate din alte mijloce de informare în masă sau în cazul unor personalități citate, responsabilitatea juridică le
aparține acestora.
"""IULIA RADU - la 16 02 2012 ora 16:11
Nu judecati fara sa stiti despre ce este vorba. Nu aruncati piatra din rautate gratuita.sau sunteti platiti pentru asta?! atunci va sugerez sa va gasiti de lucru alegerile din iunie cand postacii platiti din bani publici vor fi amintire. Lupta Claudiu, lupta pentru noi si da cu boii astia e pamant! ca ai sustinerea noastra, a aradenilor. destul cu hotia, traiasca Romania