O nouă insectă bagă spaima în bugetari: "Fluturaşul de salariu"
18.08.10 de O.T.
În urma reducerilor salariale din sectorul bugetar, un arădean a ajuns să primească în mână, după o lună de muncă, doar 280 de lei! Desigur, după ce i s-a tras rata la bancă şi toate celelalte impozite pe salariu. Cazul a fost prezentat de Florin Galiş, preşedintele Organizaţiei Municipale PNL Arad, care a declarat că în instituţiile publice a apărut o nouă insectă, deosebit de dăunătoare: „Fluturaşul de salariu, rod al minunatei guvernări PDL, care a adus populaţia la disperare”.
Galiş a apus că numeroase alte persoane sunt în situaţia celei care primit un salariu de 280 de lei, pentru că şi-au făcut rate la bănci bazându-se pe un venit care le-a fost drastic diminuat. În aceste condiţii, spune Galiş, nu este de mirare că persoanele care lucrează în instituţiile publice sunt supuse la tot felul de tentaţii.
Comentarii (1)
VladX - la 18 08 2010 ora 9:56
sa le fie de bine! sunt rasplatiti dupa cum au votat ca in toate institutiile publice si-au angajat proprii oameni colorati portocaliu.
Conform Clubului Român de Presă, se pot prelua texte din conţinutul articolelor în scop de informare sau pentru revista presei, în limita a 500 de caractere. În acest caz, OBLIGATORIU se va menţiona sursa www.newsar.ro sau NEWS-AR. Reproducerea neautorizată a textelor sau imaginilor de pe acest site cu încălcarea acestor norme este interzisă fără a avea un acord scris din partea REDACŢIEI şi se va soluţiona în instantele de judecată.
REDACTIA: Editorialişti/comentatori: Horia Medeleanu, Ovidiu Balint, Eva Iova, Romulus Dubăț, Dani Rockhoff, Teofil Grădinaru, Gelu Boci, Adela Cristea, Orlando Toader, Adi Dumitru, Călin Ghinaciu, Cristian Sîrb, Basil MureÅŸan, Cristian Videscu, Florin Covalciuc * Redactori şefi: Diana Rotar, Orlando Toader * Redactori/corespondenți: Alexandra Nădăban, Pavel Sinka, Georgiana Țentea, Cristian Moț, Ioan Alexandru Ardelean * Reporteri speciali: Felicia R. Gheorghe, Lucian Valeriu. * DTP: Diana Borod, Sorin Szabo
Responsabilitatea juridică pentru conținutul articolelor aparține autorilor. De asemenea, în cazul informațiilor
preluate din alte mijloce de informare în masă sau în cazul unor personalități citate, responsabilitatea juridică le
aparține acestora.
VladX - la 18 08 2010 ora 9:56
sa le fie de bine! sunt rasplatiti dupa cum au votat ca in toate institutiile publice si-au angajat proprii oameni colorati portocaliu.