Scandalul interceptărilor telefonice, parte a războiului subteran din PDL
09.08.11 de O.T.
Dezvăluirile legate de interceptarea unei discuţii telefonice purtate între deputatul Iustin Cionca şi fostul şef al Direcţiei Regionale Vamale Timişoara, Aurel Mătiuţ, seamănă tot mai mult cu o „vânătoare” dusă împotriva grupării din PDL care l-a susţinut pe Vasile Blaga la congresul partidului, când acesta a candidat împotriva lui Emil Boc.
Astfel, mai nou, numele fostului ministru de Interne Vasile Blaga apare într-o serie de interceptări telefonice făcute de SRI, în scandalul şpăgii din vămi. Conform stenogramelor publicate de jurnaliştii de la pressalert.ro, fostul şef al Direcţiei Regionale Vamale Timişoara, Aurel Mătiuţ, s-ar fi întâlnit cu Blaga.
Interceptările făcute de SRI şi publicate de pressalert.ro surprind discuţiile purtate în decembrie anul trecut între Vasile Blaga, Aurel Mătiuţ şi Radu Mărginean, fostul şef al Autorităţii Naţionale a Vămilor.
În prima dintre discuţii, Mătiuţ voia să ştie când se poate întâlni cu fostul ministru de Interne, Vasile Blaga. Patru ore mai târziu, Mătiuţ l-a sunat pe Radu Mărginean, cu care urma să se vadă.
Până acum, jurnaliştii de la pressalert.ro au reuşit să stea de vorbă doar cu Radu Mărginean. Acesta, însă, a susţinut că nu mai ştie despre ce a vorbit atunci cu Mătiuţ.
Interceptările telefonice care vizează, acum, persoana lui Vasile Blaga, vin după ce săptămâna trecută a fost dată publicităţii interceptarea unei convorbiri purtată între acelaşi Aurel Mătiuţ şi deputatul Iustin Cionca.
Conform unor surse, recentele dezvăluiri ale convorbirilor telefonice sunt parte a războiului care se poartă în subteranele PDL. În sprijinul acestor afirmaţii stă faptul că Vasile Blaga a candidat la congresul PDL împotriva lui Emil Boc şi împotriva recomandărilor mai mult sau mai puţin explicite ale lui Traian Băsescu. Despre Iustin Cionca s-a zvonit, înainte de congres, că ar fi unul dintre susţinătorii lui Vasile Blaga. Fostul deputat de Arad, Bogdan Cantaragiu, unul dintre susţinătorii declaraţi ai lui Vasile Blaga, a avut, de asemenea, probleme în partid.
Comentarii (2)
Vlad - la 09 08 2011 ora 8:07
daca asa se intampla e clar ca basescu si boc si-au pierdut luciditatea (atat cat a fost ea). mai ingrijorator decat asta e faptul ca intram din nou in criza iar ei spun iarasi ca nu avem probleme. exact ca si data trecuta cand ne spuneau ca in Romania nu va fi criza. doi tampiti
G.V. - la 09 08 2011 ora 7:46
pentru mine e clar ca ceea ce se intampla nu este fara motiv chiar daca el nu este neaparat cel sugerat in articol.
Conform Clubului Român de Presă, se pot prelua texte din conţinutul articolelor în scop de informare sau pentru revista presei, în limita a 500 de caractere. În acest caz, OBLIGATORIU se va menţiona sursa www.newsar.ro sau NEWS-AR. Reproducerea neautorizată a textelor sau imaginilor de pe acest site cu încălcarea acestor norme este interzisă fără a avea un acord scris din partea REDACŢIEI şi se va soluţiona în instantele de judecată.
REDACTIA: Editorialişti/comentatori: Horia Medeleanu, Ovidiu Balint, Eva Iova, Romulus Dubăț, Dani Rockhoff, Teofil Grădinaru, Gelu Boci, Adela Cristea, Orlando Toader, Adi Dumitru, Călin Ghinaciu, Cristian Sîrb, Basil MureÅŸan, Cristian Videscu, Florin Covalciuc * Redactori şefi: Diana Rotar, Orlando Toader * Redactori/corespondenți: Alexandra Nădăban, Pavel Sinka, Georgiana Țentea, Cristian Moț, Ioan Alexandru Ardelean * Reporteri speciali: Felicia R. Gheorghe, Lucian Valeriu. * DTP: Diana Borod, Sorin Szabo
Responsabilitatea juridică pentru conținutul articolelor aparține autorilor. De asemenea, în cazul informațiilor
preluate din alte mijloce de informare în masă sau în cazul unor personalități citate, responsabilitatea juridică le
aparține acestora.
Vlad - la 09 08 2011 ora 8:07
daca asa se intampla e clar ca basescu si boc si-au pierdut luciditatea (atat cat a fost ea). mai ingrijorator decat asta e faptul ca intram din nou in criza iar ei spun iarasi ca nu avem probleme. exact ca si data trecuta cand ne spuneau ca in Romania nu va fi criza. doi tampiti