PSD acuză faptul că licitaţiile publice au câştigătorii stabiliţi dinainte!
09.11.11 de M.T.
PSD Arad a acuzat de mai multe ori, cu dovezi, clientela care se „lipeşte” de banul public. Licitaţiile cu dedicaţie sunt una dintre cauzele principale pentru care economia românească nu este performantă. „Avem numeroase semnale de la oameni de afaceri care nu pot câştiga licitaţiile organizate de instituţiile publice, pentru că, în general, câştigătorii sunt stabiliţi dinainte. Un exemplu concret este legat de o licitaţie organizată la Spitalul Judeţean, unde un om de afaceri ne-a semnalat un caz cel puţin dubios. Omul spunea că i s-a spus în faţă că nu prea are rost să meargă la licitaţie, pentru că lucrările licitate au şi început deja! Ne-am interesat şi noi, şi am constatat că reclamaţia pare justificată”, a spus Laurenţiu Hălmăgean, preşedintele Organizaţiei Municipale PSD Arad.
Luni, 7 noiembrie 2011, a avut loc licitaţia pentru lucrări de extindere şi amenajare la secţia ATI şi bloc operator. Fişa de date a fost publicată pe SEAP. „Noi am sunat pentru a ne interesa de caietul de sarcini, la persoana indicată pentru această licitaţie. Spre surprinderea noastră, a tuturor, ni s-a spus deschis că nu are rost să achiziţionăm un caiet de sarcini, că de fapt lucrările au şi fost demarate! Este deja un lucru foarte grav faptul că persoanele de contact desemnate oficial descurajează participarea la licitaţii publice. Dacă este adevărat că lucrările au început, credem că trebuie să se sesizeze organele în drept. (...) Cei care ne-au furnizat informaţia susţin, de asemenea, că o licitaţie asemănătoare, cu dedicaţie, a fost organizată şi cu aproximativ o lună în urmă, pentru acelaşi beneficiar”, a declarat Laurenţiu Hălmăgean.
De cealaltă parte, cei incriminaţi afirmă că Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad a demarat procedura de licitaţie deschisă pentru modernizarea blocului operator şi secţia ATI în primăvara acestui an. Licitaţia a fost orgaizată prin SEAP (Sistemul Electronic de Achiziţii Publice), conform legii, şi a fost câştigată de un operator economic. În timpul executării lucrărilor, ca urmarea a avizului DSP (Direcţia de Sănătate Publică), a apărut necesitatea efectuării unei lucrări suplimentare de extindere şi amenajare a secţiei ATI şi a blocului operator. Pentru aceste lucrări suplimentare a fost nevoie, conform prevederilor O.U.G. 34/2006, de organizarea unei noi proceduri de achiziţii, efectuată în aceleaşi condiţii, prin SEAP (Sistemul Electronic de Achiziţii Publice). „Am respectat procedurile legale, am organizat licitaţie deschisă prin SEAP şi cred că orice om de bună credinţă vede că am dat dovadă de o transparenţă totală”, a afirmat Teodora Olaru, manager interimar al Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad. „Este un atac pur politic, prin care alianţa socialistă încearcă să găsească false subiecte mediatice. Dacă tot vor să deconspire afaceri în sistemul de sănătate, în detrimentul banului public, useliştii pot apela la «specialiştii» proprii în inginerii financiare de acest gen: domnii Ghilinţă, Man sau Ciupe”, a afirmat, la rândul său, Nicolae Ioţcu, preşedintele Consiliului Judeţean Arad.
Conform Clubului Român de Presă, se pot prelua texte din conţinutul articolelor în scop de informare sau pentru revista presei, în limita a 500 de caractere. În acest caz, OBLIGATORIU se va menţiona sursa www.newsar.ro sau NEWS-AR. Reproducerea neautorizată a textelor sau imaginilor de pe acest site cu încălcarea acestor norme este interzisă fără a avea un acord scris din partea REDACŢIEI şi se va soluţiona în instantele de judecată.
REDACTIA: Editorialişti/comentatori: Horia Medeleanu, Ovidiu Balint, Eva Iova, Romulus Dubăț, Dani Rockhoff, Teofil Grădinaru, Gelu Boci, Adela Cristea, Orlando Toader, Adi Dumitru, Călin Ghinaciu, Cristian Sîrb, Basil MureÅŸan, Cristian Videscu, Florin Covalciuc * Redactori şefi: Diana Rotar, Orlando Toader * Redactori/corespondenți: Alexandra Nădăban, Pavel Sinka, Georgiana Țentea, Cristian Moț, Ioan Alexandru Ardelean * Reporteri speciali: Felicia R. Gheorghe, Lucian Valeriu. * DTP: Diana Borod, Sorin Szabo
Responsabilitatea juridică pentru conținutul articolelor aparține autorilor. De asemenea, în cazul informațiilor
preluate din alte mijloce de informare în masă sau în cazul unor personalități citate, responsabilitatea juridică le
aparține acestora.