VIDEO/ Planuri care sparg gheaţa: vezi cum va arăta cel mai nou mall din Arad
12.02.12 de M.T.
După trei ani în care nu s-a mai vorbit de viitorul mall AFI Palace de la Arad, pe pagina web a companiei au apărut informaţii noi, confirmate pentru stirileprotv.ro/vest de agenţia de PR a companiei.
Investitorul anunţă că proiectul unui parc de retail va fi dezvoltat la Arad în perioada 2012-2013. Corina Coman, reprezentant al agenţiei de PR care lucrează cu dezvoltatorul parcului de retail, a declarat că proiectul cuprinde un mall, un hipermarket, un magazin de bricolaj şi clădiri separate de birouri şi servicii.
Suprafaţa închiriabilă din mall va fi de 32.000 de metri pătraţi iar parcarea va avea o mie de locuri.
Terenul pe care vor fi ridicate construcţiile are aproape nouă hectare şi a fost cumpărat cu patru ani în urmă, când a fost demolată fosta fabrică de mobilă IMAR. De atunci, terenul stă îngrădit cu un gard de tablă, făcându-i pe arădeni să se întrebe dacă zona va căpăta sau nu o arhitectură nouă.
Din imaginile prezentate în clipul postat pe site-ul AFI Europe se vede că lângă mall va fi ridicată o clădire de birouri cu 16 nivele, spaţiile urmând să fie închiriate.
AFI Palace va fi al treilea mall de pe o singura stradă, ceea ce probabil că este o premieră în România. Pe Calea Aurel Vlaicu au fost construite în ultimii ani, în urmatoarea ordine, complexele Atrium Center şi Galleria iar acum urmează AFI Palace.
În 2008, când practic a fost pusă piatra de temelie a noului mall (în prezenţa lui Ofer Licewski, directorul general AFI Europe), proiectul era evaluat la 113 milioane de euro, însă suma nu mai este valabilă dar nici nu a fost făcută publică deocamdată. Proiectul fusese stopat atunci din cauza condiţiilor economice din plan internaţional.
Anunţul privind valoarea actuală a investiţiei şi momentul exact al reluării lucrărilor va fi făcut în România de oficialii companiei abia peste o lună.
e la mintea cocosului ca e prea mult pentru arad...avem nevoie de firme nu de malluri...de la takata, leoni, yazaki incoace mai stie cineva o firma mare, cu renume care sa fi ales judetul nostru??
pt.traian - la 12 02 2012 ora 19:55
de ce este o prostie traian ? de unde stii tu ca este prea mult pentru arad , ai facut tu mai multe calcule decat cei de la afi ? vise placute .
Gigi - la 12 02 2012 ora 12:39
Da, locuri de munca cu surle si tam-tam, dupa care o gramada de spatii se vor inchida ca si in celelalte mall-uri, din lipsa de vanzari si chirii mult prea mari. Asa ca va arata penibil, ca si celelalte.
traian - la 12 02 2012 ora 9:26
acest mall este o prostie. E prea mult pt un oras mic ca si Aradul. Bine ca vor mai fi ceva locuri de munca. In rest...
Conform Clubului Român de Presă, se pot prelua texte din conţinutul articolelor în scop de informare sau pentru revista presei, în limita a 500 de caractere. În acest caz, OBLIGATORIU se va menţiona sursa www.newsar.ro sau NEWS-AR. Reproducerea neautorizată a textelor sau imaginilor de pe acest site cu încălcarea acestor norme este interzisă fără a avea un acord scris din partea REDACŢIEI şi se va soluţiona în instantele de judecată.
REDACTIA: Editorialişti/comentatori: Horia Medeleanu, Ovidiu Balint, Eva Iova, Romulus Dubăț, Dani Rockhoff, Teofil Grădinaru, Gelu Boci, Adela Cristea, Orlando Toader, Adi Dumitru, Călin Ghinaciu, Cristian Sîrb, Basil MureÅŸan, Cristian Videscu, Florin Covalciuc * Redactori şefi: Diana Rotar, Orlando Toader * Redactori/corespondenți: Alexandra Nădăban, Pavel Sinka, Georgiana Țentea, Cristian Moț, Ioan Alexandru Ardelean * Reporteri speciali: Felicia R. Gheorghe, Lucian Valeriu. * DTP: Diana Borod, Sorin Szabo
Responsabilitatea juridică pentru conținutul articolelor aparține autorilor. De asemenea, în cazul informațiilor
preluate din alte mijloce de informare în masă sau în cazul unor personalități citate, responsabilitatea juridică le
aparține acestora.
adi - la 13 02 2012 ora 12:58
e la mintea cocosului ca e prea mult pentru arad...avem nevoie de firme nu de malluri...de la takata, leoni, yazaki incoace mai stie cineva o firma mare, cu renume care sa fi ales judetul nostru??